ÇELEBİOĞLU KONAK

Mardin Midyat Tarihi Yerler

İlçemiz Midyat`ın coğrafi olarak konumu, doğusunda Dargeçit ilçesi, batısında Ömerli ilçesi, kuzeybatısında Savur ilçesi, kuzeyinde Batman iline bağlı Gercüş ilçesi, güneyinde Nusaybin ilçesi, güney doğusunda ise Şırnak iline bağlı İdil ilçesi yer almaktadır. Bu ad, ibadet edenlerin dağı, diyarı anlamında kullanılır. Bu bölgenin yüzölçümü 10.000 Km2`den fazladır.

ÇELEBİOĞLU KONAĞI

Mor Gabriel Manastırı

Midyat’a 18 km uzaklıktaki Yayvantepe (Kartmin) köyü yakınlarında Mor Gabriel (Deyrul Umur) Manastırı yer alıyor. Mor Gabriel Manastırı’nın, Savurlu Mor Şemuil ve öğrencisi Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında kurulduğu kabul ediliyor. 1997 yılında kuruluşunun 1600. yılını kutlayan manastır yüksek duvarları nedeniyle uzaktan bir kaleyi andırıyor. Manastır yapılan bir iç avlunun çevresinde toplanmış. İç avlunun çevresinde Anastasios Kilisesi, Theodora’nın Kubbesi, Beth Kadişe ve Meryem Ana Kilisesi gibi son derece etkileyici yapılar sıralanıyor. Bunların etrafında da misafirhane, yatakhane, mutfak gibi birimler yer alıyor.

ÇELEBİOĞLU KONAĞI

Cevat Paşa Camisi

İlçemizin merkezinde yapılan bu cami yapılış tarihi 1915 yıllı olarak bilinir. Cami Cevat paşa tarafında inşa edilmiştir. farklı bir mimari özelliği olan Caminin yapımında Midyat Taşı kullanılmıştır. Cami kalın duvarlı olup Avlulu cami tipindedir. Cami de bitkisel motif süslemeleri kullanılmıştır.

ÇELEBİOĞLU KONAĞI

Süryani Şarabı

Midyat ve çevresindeki köylerin çoğunda Süryaniler yaşıyordu, ancak son 20-30 yılda Süryanilerin büyük çoğunluğu Avrupa’ya göç etti, birçok köy tamamen boşalmış. Son yıllarda bazı Süryaniler evlerini ve kiliselerini onararak geri dönmeye başlamış. Hatta ünlü Süryani şarabını üretecek bir fabrika bile kurulmuş.

ÇELEBİOĞLU KONAĞI

Meryem Ana Klisesi

Midyat’ın köylerinde onlarca kilise ve manastır var. Ama özellikle Anıtlı (Hah) köyündeki Meryem Ana Kilisesi görenleri kendisine hayran bırakıyor.